کنگره نوشیدنی سبزیجات استفاده گرمازدگی

کنگره: نوشیدنی سبزیجات استفاده گرمازدگی نوشابه پیشگیری تغذیه تاثیر دوغ در پیشگیری از گرمازدگی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی رد پای اردوغان در پرونده رضا ضراب

«کمک گرفتن رضا ضراب از مدیر جمهوری ترکیه براي دورزدن تحریم های ایران»؛ خبرگزاری مهر به نقل از رویترز نوشت دادستان های آمریکایی که مسئوليت پیگیری به پرونده «رضا

رد پای اردوغان در پرونده رضا ضراب

رد پای اردوغان در پرونده رضا ضراب

عبارات مهم : ایران

«کمک گرفتن رضا ضراب از مدیر جمهوری ترکیه براي دورزدن تحریم های ایران»؛ خبرگزاری مهر به نقل از رویترز نوشت دادستان های آمریکایی که مسئوليت پیگیری به پرونده «رضا ضراب» تاجر ایرانی-ترکیه ای را دارند، می گویند او که به دورزدن تحریم های کشور عزیزمان ایران متهم هست، جهت پیشبرد کارهای خود از نام «رجب طیب اردوغان» مدیر جمهوری ترکیه استفاده کرده و به دنبال جلب حمایت او بوده است.

رد پای اردوغان در پرونده رضا ضراب

به ادعای دادستانی آمریکا، شرح ارائه شده است در جلسه دادرسی که دوشنبه هفته گذشته در شهر «منهتن» ایالت نیویورک برگزار شد، این عنوان را نشان می دهد. آنها در توضیح ادعای خود به فایل ضبط شده است یکی از مکالمات تلفنی ضراب اشاره می کنند که در آن به یکی از شرکای جرم خود از دیداری که با اردوغان حین یک مراسم ازدواج داشته سخن می گوید و اینکه تلاش داشته رضایت او را جهت خرید یک بانک ترکیه ای جلب کند. البته اردوغان که در وقت انجام این مکالمه تلفنی نخست وزیر ترکیه بود، به تخلف متهم نشده است حال آنکه این احتمال که شاید پای بعضی از مقامات ترکیه ای و بانک های این کشور هم به پرونده ضراب باز شود، رابطه آنکارا- واشنگتن را متشنج می کند. محاکمه رضا ضراب قرار است در ۲۷ نوامبر (ششم آذر) شروع شود. ولی نام رضا ضراب در کشور عزیزمان ایران با بزرگ ترین پرونده فساد نفتی گره خورده است.

بابک زنجانی در چهاردهمین جلسه دادگاه نام او و صرافی «صفیر آلتین» متعلق به رضا ضراب را به میان آورد. آذر ١٣٩٢ پلیس ترکیه اعلام کرد در جریان ماجرای بحران فساد مالی ترکیه ٥٣ نفر را به اتهام پول شویی و فساد مالی بازداشت کرده هست. یکی از این افراد، رضا ضراب، تاجر ایرانی بود كه به انتقال غیرقانونی محموله های طلا به کشور عزیزمان ایران و انتقال غیرقانونی پول از طریق یک بانک متعلق به دولت ترکیه و پرداخت رشوه به نزدیکان مقامات دولتی اقدام کرده است.

«کمک گرفتن رضا ضراب از مدیر جمهوری ترکیه براي دورزدن تحریم های ایران»؛ خبرگزاری مهر به نقل از رویترز نوشت دادستان های آمریکایی که مسئوليت پیگیری به پرونده «رضا

رسانه های ترکیه گفتند، ضراب به کمک هالک بانک در سال های ٢٠١٢ و ٢٠١٣، حدود هشت میلیارد دلار طلا از طریق ترکیه به کشور عزیزمان ایران انتقال یافته کرده و فعالیت های اقتصادی او در ترکیه جهت دورزدن تحریم های کشور عزیزمان ایران بوده هست. رضا ضراب در ترکیه بدون محکومیت آزاد شد ولی در فروردین سال ٩٥ در آمریکا به اتهام صدها میلیون دلار معاملات مالی در نقض تحریم های آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران بازداشت شد. وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد علیه این تاجرایرانی – ترکیه ای و دو شهروند ایرانی با ادعای تلاش جهت دورزدن تحریم های کشور عزیزمان ایران کیفرخواست صادر کرده هست. نخستین جلسه دادگاه رضا ضراب در اردیبهشت ٩٥ در نیویورک برگزار شد ولی او اتهامات مربوط به برنامه ریزی توطئه جهت انجام صدها میلیون دلار مبادلات مالی جهت کمک به کشور عزیزمان ایران را رد کرد.

نهم فروردین امسال هم رویترز از دستگیری مدیر یک بانک دولتی ترکیه به اتهام دورزدن تحریم های کشور عزیزمان ایران در آمریکا خبر داده بود. او متهم به تبانی با رضا ضراب، جهت انجام صدها میلیون دلار تراکنش مالی غیرقانونی از طریق بانک های آمریکایی از سوی دولت کشور عزیزمان ایران و دیگر نهادهای ایرانی شده است بود. او یک روز بعد از بازداشت در فرودگاه بین المللی جان اف کندی، در منهتن نیویورک در یک جلسه استماع در نزد قاضی جیمز فرانسیس حاضر شده است هست. همچنین به گزارش رویترز، رجب طیب اردوغان، مدیر جمهور ترکیه، نیز گفت که مقام های آمریکایی با تحت تعقیب قراردادن ضراب، دنبال انگیزه های پنهانی هستند.

چند روز بعد هم «بنجامین بارافمن»، وکیل رضا ضراب، با ارسال نامه ای به قاضی پرونده، پیشنهاد کرد که «رادلف جولیانی»، از نزدیکان دونالد ترامپ، مدیر جمهوری آمریکا که سابقه شهرداری نیویورک را دارد، جهت به نتیجه رسیدن این پرونده مذاکرات با مقامات دولتی در سطحی بالاتر از قضات فدرال را برعهده بگیرد.

رد پای اردوغان در پرونده رضا ضراب

قاضی این پرونده هم از او خواسته بود نقش جولیانی و مایکل ماکاسی، قاضی سابق فدرال و دادستان آمریکا در دوران ریاست جمهوری جورج بوش را مشخص کند. همچنین براساس گزارش نیویورک تایمز، آن دو جهت دیدار با رجب طیب اردوغان، مدیر جمهوری ترکیه و گفت و گو راجع به رضا ضراب به این کشور سفر کرده بودند. وکیل ضراب هم در نامه ای نوشت: «آنها، صرفا نقش کمک به این پرونده را دارند و این امر مستلزم فعالیت مستقیم آنها در دادگاه نیست».

اما دادستانی در نامه ای خطاب به قاضی پرونده نوشت که این دو تلاش می کنند این پرونده را در سطوح اوج در دفتر دادستانی در منهتن که این پرونده را تحت پیگرد قانونی دارد، حل کنند که این به مفهوم مذاکره با مقامات ارشد وزارت دادگستری یا تلاش جهت عوض کردن آینده پرونده از مسیر دیپلماتیک است که می تواند شرکت های دیگر را دربر بگیرد.

«کمک گرفتن رضا ضراب از مدیر جمهوری ترکیه براي دورزدن تحریم های ایران»؛ خبرگزاری مهر به نقل از رویترز نوشت دادستان های آمریکایی که مسئوليت پیگیری به پرونده «رضا

دادستان های آمریکا در کیفرخواست خود علیه ضراب او را متهم کرده اند که صدها میلیون دلار جهت دولت کشور عزیزمان ایران و شرکت های ایرانی بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ جابه جا کرده و تحریم های آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران را دور زده هست.

اخبار سیاست خارجی – شرق

رد پای اردوغان در پرونده رضا ضراب

واژه های کلیدی: ایران | ترکیه | ایرانی | پرونده | آمریکا | ایرانی | اردوغان | تحریم ها | نیویورک | آمریکایی | تاجر ایرانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz